poniedziałek, 10 stycznia 2011

Wiosenne oczyszczanie organizmu

Wiosna to szczególna pora roku. Z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca wraca chęć do działania. Nasza aktywność jest większa. Odczuwamy potrzebę zmiany, a najchętniej zaczynamy od porządków wokół siebie. Wielu z nas robi też porządki w swoim organizmie stosując różne kuracje oczyszczające. Po zimie, wszelkie porządki są wręcz niezbędne. Stare trzeba usunąć, bo rodzi się nowe. Tempo życia wzrasta. Trawy, kwiaty, drzewa, wszystko budzi się do życia, nabiera dynamiki aby wydać owoce. Ludzie podlegają tym samym prawom natury, a owocem człowieka jest efekt jego pracy, działania. Zgodnie z naturalnym rytmem tempo życia będzie rosło aż do lata. Warto więc przygotować się i dostosować do tego rytmu. Zaczynamy naturalnie od porządków w ciele. Posprzątać swoje ciało, znaczy usunąć to co zbędne i stanowi swego rodzaju blokadę. Terapie oczyszczające znane od czasów Hipokratesa, a obecnie w dobie coraz większego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, przeżywają swój renesans. Oczyszczanie należy prowadzić tak, aby wspomóc pracę i rolę narządów, które w naszym ciele zajmują się odtruwaniem. Według medycyny chińskiej, wiośnie, przypisana jest wątroba i pęcherzyk żółciowy. Wątroba to nasz naturalny filtr. Od jej zdolności odtruwających zależy stopień przedostawania się toksycznych substancji z jelit do krwiobiegu. Substancje te zostają w wątrobie związane i wydalone na zewnątrz z żółcią lub przez nerki. Każda pojedyncza komórka wątroby pełni rolę filtra, który oczyszcza krew z zanieczyszczeń. Wątroba jest największym gruczołem ciała ludzkiego. Waży około 1,5 kg. Czynności wątroby są bardzo różnorodne. Wydziela żółć, bierze udział w przemianie materii, pełni rolę obronną poprzez oczyszczanie krwi z substancji szkodliwych, wytwarza mocznik, magazynuje węglowodany w postaci glikogenu. Wytwarzana przez wątrobę żółć jest niezbędna w procesie trawienia pokarmów, który polega na aktywowaniu enzymów trzustkowych (lipazy), rozbijaniu tłuszczów na drobne kuleczki, rozpuszczaniu kwasów tłuszczowych i wzmaganiu perystaltyki jelit. Do bardzo ważnych funkcji wątroby należy regulacja poziomu poszczególnych aminokwasów we krwi. Wątroba reguluje gospodarką żelaza i miedzi, które się w niej gromadzą, oraz wytwarza heparynę, substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi. Jest też magazynem krwi oraz narządem niszczącym starzejące się czerwone krwinki.
Ta krótka charakterystyka wątroby pokazuje, jak ważny jest to narząd i jaką rolę spełnia w naszym ciele. Tym samym troska i wspomaganie wątroby w jej pracy nie tylko są zasadne ale wręcz obowiązkowe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Według medycyny wschodu wątroba (tak jak i każdy inny narząd), oprócz fizjologicznych, ma jeszcze inne funkcje do spełnienia. Kontroluje napięcie mięśni, ścięgna, więzadła, paznokcie, oczy i wzrok, łzy i żółć oraz sen. Kiedy wątroba jest zdrowa, człowieka cechuje tolerancja, cierpliwość i łagodność. A co się dzieje kiedy wątroba jest przeciążona i nie może spełniać podstawowych funkcji? Wówczas taki człowiek przejawia skłonność do irytacji, niecierpliwości, nadpobudliwości, złości agresji czy wybuchowości.
Co więc może spowodować osłabienie wątroby? Czynników jest bardzo wiele.
Naukowcy zwracają uwagę na 10 najgroźniejszych toksyn obecnych w żywności (czytaj magazyn o nauce, technice, ludziach i odkryciach 21.Wiek Marzec 2009). Są to środki używane do ochrony roślin, stymulatory przyrostu wagi stosowane w hodowli drobiu, trzody chlewnej i cieląt, wszelkie polepszacze żywności, konserwanty, ale też chemia kosmetyczna i gospodarcza oraz farmaceutyki stosowane przez dłuższy czas. Ich lista jest bardzo długa! Naukowcy i lekarze mówią o 200 znanych lekach niekorzystnie oddziałujących na wątrobę. Nadmierne stosowanie środków przeciw bólowych dostępnych bez recepty jest nie tylko szkodliwe, ale może doprowadzić do śmierci z powodu zbyt dużego uszkodzenia wątroby.
Również niehigieniczny tryb życia obciąża wątrobę. Nadmierny wysiłek, praca w zgiętej pozycji (ucisk), chodzenie spać po 23-ciej, długa praca przy komputerze, nadmierne oglądanie telewizji zwłaszcza przy złym oświetleniu, niekontrolowane ataki złości, niewłaściwa dieta, przejadanie się, wirusy, bakterie czy pasożyty, przyczyniają się do powstawania chorób wątroby. O wątrobie mówi się, że jest to gruczoł nastroju. Jakiekolwiek zaburzenia w jej działaniu od razu odbiją się na naszej psychice, a z kolei wszelkie zmiany w układzie nerwowym powodują choroby wątroby. Tak więc w celu zapobieżenia jak również leczenia problemów wątroby należy panować nad swoją psychiką. Ponieważ to wątroba produkuje żółć, problemy pęcherzyka żółciowego odbijają się na pracy wątroby a co za tym idzie na pracy całego ustroju. Nie zawsze kojarzymy dolegliwości w ciele z problemami pęcherzyka żółciowego i wątroby, a są to: bóle głowy, choroby gardła, migreny, gorycz w ustach, nudności, wzdęcia, wszelkie zaburzenia snu, potliwość w nocy, zaburzenia cyklu miesięcznego, zawroty głowy, bóle w okolicy uda, bioder, lędźwi, obrzęki okolicy szyi i podbródka z zaczerwienieniem skóry, choroby oczu, problemy serca, skoki ciśnienia, spowolnienie pulsu, krwotoki z nosa, osłabienie kończyn dolnych, słabość stóp, kolan, obrzęki, uczucie gniewu, tendencje do opuszczania macicy i pochwy, uczucie strachu, bezsilności, depresja, ogólny dyskomfort emocjonalny.
Do roślin wspomagających pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego należą oliwki (owoce i liście), ostropest plamisty, karczochy, majeranek, mięta, brzoza, bławatek, nagietek, lebiodka i wiele innych. Najlepiej i najbezpieczniej jest stosować różne kompozycje ziół w zależności od problemu.
Trzeba wiedzieć, że dla prawidłowego działania wątroby niezbędne są witaminy A, C, K oraz wszystkie z grupy B. Witamina A zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, witamina C poprawia zdolności odtruwające wątroby, witamina K podnosi sprawność energetyczną komórek wątroby a cała grupa witamin B pomaga jej się regenerować i wspomaga antybakteryjną działalność wątroby. Bez składników mineralnych nie ma życia. Deficyt potasu, wapnia, cynku, miedzi, manganu, magnezu i fosforu to przysłowiowy gwóźdź do trumny naszej osłabionej wątroby!
Pamiętajmy! Czas wątroby to wiosna. Dlatego oczyszczamy ją i wzmacniamy właśnie wiosną.
Po zimowym wzmocnieniu nerek i wiosennym oczyszczeniu wątroby, latem nasz organizm odwdzięczy się piękną karnacją skóry, witalnością, pogodą ducha, sprawnością i kondycją fizyczną oraz psychiczną. Bez opuchniętych nóg, z dobrze pracującym sercem będziemy cieszyć się życiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz